Pohánka
Pohánka je v našich končinách momentálne nedocenenou potravinou. Nie je to typická obilnina, zaraďuje sa skôr medzi pseudoobilniny. Jej veľkou výhodou je to, že neobsahuje lepok a tým pádom je vhodná pre ľudí, ktorí trpia intoleranciou na lepok.
Pohánka sa vyznačuje vysokým obsahom rutínu (vitamínu P). Je to významný bioflavonoid, ktorý spevňuje naše cievy a udržuje ich elasticitu. Rutín pôsobí aj na našu krv, riedi ju a uľahčuje jej cirkuláciu.
Pohánka sa dá pripraviť bez akejkoľvek tepelnej úpravy. Je z nej tzv. instantná potravina. Možností ako ju pripraviť je viacero. Jedným zo spôsobov je celé zrno pohánky namočiť. Pri namáčaní zalejte pohánku tak, aby bola hladina vody tesne nad pohánkou. Pohánka všetku vodu nasiakne a ďalej už pohánku nepremývajte. Mohli by ste vyplaviť práve tú najcennejšiu látku v pohánke, ktorou je rutín. Ideálne je takto pohánku namáčať na 12 hodín, ale niekedy, ak ponáhľate, tak postačí aj kratšia doba. A následne pohánku môžeme dochutiť tým čo máme radi.
Alebo môžeme takto namočenú pohánku rozmixovať spoločne s čerstvým a sušeným ovocím, dochutiť škoricou, kakaom a vznikne nám chutná sladká kaša.
Pozor však na to akú pohánku si vyberáte. Snažte sa uprednostňovať bledú, svetlú pohánku pred tou tmavou. Svetlá pohánka je lúpaná mechanicky bez tepelnej úpravy. Tmavá pohánka je lúpaná tepelne a býva z nej aj vyťahovaný rutín pre farmaceutický priemysel.
Dva recepty pre inšpiráciu 🙂
Pohánka so sušenými paradajkami
Ráno namočíme pohánku spolu s hnedým ľanom a na drobno nakrájanými sušenými paradajkami. Vody dáme asi toľko ako keď varíme ryžu – 1 cm nad. Večer pridáme olivový olej, trošku korenia na pizzu, nadrobno nakrájanú cibuľu, petržlenovú vňať, tamari, droždie tebi.
Pohánková kaša
Pomletú pohánku zmiešame (zmixujeme) s jabĺčkami, sušenými datľami, mletou škoricou a troškou chilli.