pH – acidobazická rovnováha

O pH tela sa v poslednom čase popísalo veľa neprávd. Ako to teda s pH nášho tela je a ako naň vplýva naše stravovanie.

pH našej krvi sa pohybuje v konštantom rozmedzí  7,37 až 7,43. Vychýlenie od týchto hodnôt pH krvi spôsobuje zdravotné problémy až smrť. Naše telo robí všetko preto, aby túto hodnotu pH krvi udržalo. Pre telo je to prioritné z hľadiska ďaľšieho fungovania. Naše telo je dokonalé a neustále sa snaží fungovať, aj keď ho my svojou stravou zaťažujeme.

Takže ak konzumujeme prebytok kyselinotvornej stravy, naše telo ju musí neutralizovať tak, aby nedošlo k vychýleniu hodnôt pH krvi a následnej smrti. Naše telo túto nerovnováhu rieši napr. aj vyplavovaním vápnika z kostí. Čo môže byť aj jedno z vysvetlení „epidémie“ osteoporózy pri dostatočnom prísune vápnika.

pH nášho tela môžeme kontrolovať meraním pH môču. pH moču sa dá merať lakmusovými papierikmi, ktoré môžete kúpiť v lekárni. Alebo je možné si zakúpiť pH meter. Veľa ľudí si však myslí, že čím je pH moču vyššie, tým je to lepšie. Ale pozor, tak ako škodí stav prekyslenia, môže škodiť aj dlhodobá alkalóza. Hodnoty pH moču počas dňa súvisia s denným biorytmom nášho tela. pH by počas dňa malo klesnúť do kyslých hodnôt, ale taktiež vystúpať do alkalických hodnôt. Tento pohyb sa tiež nazýva acidobazický piest. Počas noci a ráno napríklad naše telo vylučuje kyseliny, a preto pH moču klesá do kyselých hodnôt. Počas dňa pri správne nastavenej strave vystúpa do zásaditých hodnôt a večer znova klesá do kyselých hodnôt. Priemerná hodnota pH za celý deň by sa mala pohybovať okolo 6,4 a vaše pH by malo klesať na hodnoty 5,8 – 6,8 pH a vystúpať na hodnoty vyššie ako 7,0.

Niektoré zdroje hovoria o tom, že hodnota pH moču nevplýva na fungovanie organizmu. Osobne som si vyskúšal klesnúť z pH moču pod 5,0 a vystúpať na viac ako 8,0.  Tieto hodnoty  neboli príjemné a neodporúčal by som ich prekračovať.

pH-and-cancer-alkaline-stripPríčiny vzniku prekyslenia organizmu:

  1. Nevhodná strava
  2. Negatívny vplyv prostredia – ťažké kovy, toxické vplyvy, nevhodné ovzdušie
  3. Plytký dych, nedostatok spánku, stres

Ako udržovať ideálne pH organizmu?

  1. Vyvážená strava
  2. Dôkladné rozžutie stravy
  3. Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu