Typy kurzov

Charakteristika jednotlivých kurzov

Systém Joga v dennom živote je rozčlenený na 8. dielov. Okrem telesných cvičení  sa venuje pozornosť aj relaxačným  a dychovým technikám. Viac o  samotnom systéme a jeho jednotlivých technikách a dieloch nájdete na stránke jogavdennomzivote.sk

Celý systém cvičení nájdete aj v elektronickej podobe alebo si môžete kúpiť knihu JVDŽ priamo u nás.

Joga pre začiatočníkov – 1. diel
Kurz je určený všetkým, bez ohľadu na to, či s jogou máte už nejaké skúsenosti alebo ste úplní začiatočníci. Začíname systémom jednoduchých, priam rehabilitačných cvičení z rady sarva hita ásan – pozícií prospešných pre všetkých. Zvládne ich naozaj každý, aj v prípade, že ste sa nikdy nevenovali žiadnej pohybovej aktivite a nemáte ani poňatia o joge. Jedná sa o cviky, ktoré nás učia vnímať jednoduché pohyby, svoje telo a dych. Naše telo postupne pripravujú na zvládnutie náročnejších pozícií vo vyšších dieloch. Samotný prvý diel je ešte rozčlenený na 6. častí, každú časť v kurze cvičíme asi 4 týždne. Ak cvičíte pravidelne doma každý deň podľa knihy, stačí každú časť cvičiť 2 týždne 🙂

Prvý diel taktiež zahŕňa cvičebnú zostavu Khatu pranám.

Okrem samotných cvikov sa v kurze zameriavame na nácvik správneho dychového stereotypu, základy dychových cvičení, relaxácie a meditácie.
Kurz je vhodné absolvovať aj vtedy, ak sa joge venujete už dlhšiu dobu individuálne alebo ste absolvovali inú jogovú školu.

Jednotlivé cvičenia 1. dielu nájdete aj na tomto odkaze.

Mierne pokročilí
Kurz je určený pre tých, ktorí už absolvovali 1. diel cvičení, či už v kurze alebo doma. Cvičíme 2. a 3. diel podľa systému Joga v dennom živote, ktorý zahŕňa pestrú škálu tradičných jogových ásan, statických aj dynamických. Ásany pôsobia na rôzne telesné funkcie organizmu a vnútorné orgány a pozitívne ovplyvňujú aj našu psychiku, myseľ a charakter.
Podmienkou účasti je oboznámenie sa s prvým cvičebným dielom.

Joga pre zdravý chrbát
Kurz je zameraný na prevenciu bolesti chrbta a je vhodným cvičebným programom, ak už na bolesti chrbta trpíte. Jedná sa taktiež o 8-stupňový systém, ktorý vychádza so systému Joga v dennom živote, avšak obsahuje špeciálne cviky zamerané na chrbát. Spája učenie jogy a poznatky fyzioterapie. V kurze sa začína cvičiť s cvičebným dielom určeným pri akútnych bolestiach chrbta a po operáciách.
Zacvičiť si jednotlivé diely tohto systému netrvá dlhšie ako pol hodiny. Z cvičebného programu tak môžu ťažiť aj časovo vyťažení ľudia a môžu ho tak zaradiť do denného programu.

Tento systém slúži predovšetkým ako prevencia proti bolestiam chrbta a pri riešení včasných funkčných problémov s chrbticou. Pri vážnejších diagnózach je potrebné poradiť sa s lekárom a prispôsobiť program vašim individuálnym potrebám.

Joga pre seniorov a zdravotné cvičenie
V kurze cvičíme najmä cviky z 1. dielu a prispôsobujeme hodinu podľa potrieb cvičencov. Nie je určený len seniorom, ale aj tým, ktorí trpia rôznymi problémami v oblasti pohybového aparátu a ich pohybové schopnosti sú v dôsledku toho obmedzené. Využívame aj cviky na stoličkách.

Ranné vitalizačné cvičenie
Cvičíme najčastejšie cviky z prvého dielu a pridávame aj ásany z vyšších dielov. Niekedy cvičíme zostavu Khatu pranám, inokedy sa viac zameriame na dychové cvičenie. Pri tomto kurze naozaj platí: Ranné vtáča ďalej doskáče  🙂

Večerná joga
Kurz je určený pre nočných vtákov 🙂 Postupujeme podobne ako pri klasickom kurze.