Reverzná osmóza – skúsenosti, fotky

V tomto článku nechcem rozpisovať výhody a nevýhody reverznej osmózy. Takýchto článkov na internete je veľa a dajú sa jednoducho nájsť. Chcem len popísať zopár našich skúseností s takouto vodou a hlavne pridať zopár fotiek z výmeny filtrov.
Pre reverznú osmózu sme sa s Evkou rozhodli, keď sme začali spolu bývať. Voda v prenajatom byte, kde sme bývali, bola nechutná, tvrdá a často tiekla ešte aj s „hrdzavou“ farbou. Tak sme sa to rozhodli riešiť práve reverznou osmózou. Voda po úprave osmózou sa vôbec nedala porovnať s tým, čo tieklo z kohútika. Dá sa povedať že po namontovaní sme si užívali chuť čistej vody. Ozaj bola chuťovo vyborná.
V minulosti, keď som býval u maminy, nikdy som nemal problém s chuťou vody, ktorá tiekla z vodovodu. Avšak dnes, keď prichádzam k nej, tak mi príde voda z vodovodu úplne nechutná. Proste zvykli sme si na chutnú vodu upravenú reverznou osmózou.

Z pôvodného bytu sme sa presťahovali do ďalšieho a reverznú osmózu sme samozrejme brali so sebou. Montáž po prvom zmontovaní už nie je tak náročná.
Dnes som sa venoval výmene filtrov a po 4 rokoch som menil a membránu, srdce reverznej osmózy. Vymenil som kompletne všetky filtre a prikladám zopár fotiek:

DSC_0242
Cely systém po vybratí z pod kuchynskej linky. Výmena filtrov zaberie nejakú hodinku, dve. 🙂

DSC_0246
Už len kvôli tomuto sa oplatí vodu filtrovať. Vľavo je nový, čistý filter. Ten vpravo má za sebou polroka služby a je krásne hrdzavý. Ak by sme vodu neupravovali, tak toto „filtrujú naše obličky“. 🙂

DSC_0277
Kompletná sada menených filtrov. V strede modrá membrána. Prvé 3 zľava sa menia každý polrok. Membrána každé 3 – 5 rokov.

DSC_0281

DSC_0283
Systém opäť na svojom mieste. Po výmene filtrov si môžeme teraz polroka užívať čistú vodu :).