Púpava lekárska – burina alebo jarný chlieb?

A je to tu.  Jar začala. Zo zeme sa už predrali viaceré liečivé bylinky. Je dobré využiť ich silu vo forme rôznych jarných očistných kúr. Po zime chudobnej na čerstvú potravu a živiny naštartujú naše telo do plodného a činorodého obdobia jari. Jednou z bežne dostupných byliniek v našej prírode je púpava lekárska. Povieme si niečo o tejto zázračnej bylinke a podelím sa s vami o pár receptov na šaláty.

Púpava lekárska má široké použitie v liečiteľstve. Pripravuje sa z nej odvar, šťava, sirup i čaj. Zlepšuje trávenie a používa sa pri ťažkostiach so žlčníkom a pečeňou.  Má mierne močopudné účinky a taktiež pôsobí na zníženie krvnej hladiny cukru, preto sa odporúča aj pri cukrovke. Prečisťuje krv a odstraňuje akné a svrbenie kože. To mi vyzradil herbár 🙂

Okrem toho je prirodzene, ako každá iná zelená rastlina, zdrojom chlorofylu. Ten napomáha krvotvorbe a zásobuje telo množstvom kyslíka. Za zmienku stojí aj fakt, že zelené listy sú akousi zberňou slnečného svetla a slnečnej energie, ktorú nám skrze konzumáciu predávajú do tela.

Konzumovať možno celú rastlinu – koreň, vňať, stvol, kvet aj listy. Poďme si teda ukázať, ako možno z púpavy pripraviť chutný jarný šalát.

Rastlinku sa snažíme zbierať na čistejšom mieste – v lese, na lúke alebo záhradke. Vyberáme si mladú, čistú rastlinu. Môžeme ju zo zeme vyrezať celú aj s koreňom. Púpavu očistíme od hliny a nežiadúcej trávy už pri zbere, aby sme si ušetrili preberanie a čistenie „úlovku“ doma. Doma tak už len púpavu premyjeme pod studenou tečúcou vodou a necháme chvíľu odležať v mise s vodou. Potom ju nakrájame nadrobno a vytvoríme šalát podľa chute a fantázie.

V nasledujúcich riadkoch si ukážeme niekoľko variácií.

Základný púpavový šalát

pupava

 

 

 

 

 

Potrebujeme:

 • púpava
 • cibuľa
 • citrónová šťava
 • olej lisovaný za studena
 • korenie a soľ podľa chuti

 

Postup:

Púpavu a cibuľu nadrobno nakrájame. Pridáme šťavu z citróna a trochu olivového oleja. Ako korenie môžeme použiť napríklad kurkumu. Rátajte však s tým, že púpava je sama o sebe horká a kurkuma jej na horkosti trochu pridá. Taktiež ju urobí suchšou a preto je vhodné pridať buď viac oleja alebo citrónu podľa chuti. Hodí sa napríklad aj čierne korenie. Ak chceme mať šalát slaný, môžme osoliť (zdravšia je napr. himalájska alebo čierna soľ) alebo môžeme použiť kvapku umeoctu. Trojkombinácia púpava-citrón-olivový olej je dobrá na podporu očisty pečene.

„Taliansky“ púpavový šalát

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Potrebujeme:

 • púpava
 • cibuľa
 • olivový olej lisovaný za studena
 • citrónová šťava
 • cherry paradajky
 • červená paprika
 • balzamikový ocot

 

Postup:

Nakrájame nadrobno púpavu, cibuľu, cherry paradajky a červenú papriku. Paradajkami nemusíme šetriť, dodajú šalátu výbornú chuť. Pridáme šťavu z citróna, olivový olej a ak máme radi, tak aj trochu balzamikového octu na dochutenie. Všetko dobre premiešame.

Jogurtový šalát

Na prípravu použijeme všetky ingrediencie zo základného púpavového šalátu (viď. hore) a primiešame ešte biely jogurt alebo kyslú smotanu. Vegáni môžu použiť rastlinný jogurt. Jogurt šalátu dodá jemnosť a prekryje horkosť púpavy, ktorá môže spočiatku prekážať. Zjemniť ju dobre dokáže aj avokádo. Na horkosť šalátu si však rýchlo zvyknete.

Na to, aby sme púpavu dokázali čo najlepšie stráviť a využiť všetky jej prospešné látky, je dôležité dodržať zásadu dobrého požutia potravy, keďže púpava ako rastlina obsahuje celuózu, základnú stavebnú látku rastlinnej bunky. Inou variantou je púpavu rozmixovať do smoothie alebo odšťaviť.

Tak smelo do toho a dobrú chuť 🙂