Reportáž: Stretnutie priaznivcov prirodzenej rastlinnej stravy v Orlických horách 20.-22.11. 2015

Bodkou za tohtoročnými stretnutiami priateľov prirodzenej rastlinnej stravy bol víkend od 20.11. do 22. 11. 2015. Stretli sme sa na úplne novom mieste. Zázemie nám poskytla krásna „Usedlost Hamernice“, ktorá sa nachádza v srdci Orlických hôr, asi 2 km od mesta Rokytnice v Orlických horách.

Usadlosť sme si boli prvýkrát obhliadnuť už v apríli a bola to láska na prvý pohľad. Niečo podobné sme neúspešne hľadali už niekoľko rokov, ale žiadna chata nebola schopná splniť naše požiadavky. Tu sme našli úplne všetko. Krásnu prírodu, dostatočnú ubytovaciu kapacitu, ubytovanie na úrovni, kuchyňu, v ktorej sme mohli pripravovať stravu a v neposlednom rade výnimočné miesto na cvičenie jogy v podobe bývalej stodoly – telocvične pre veľký počet cvičencov. Usadlosť v minulosti fungovala ako domáce poľnohospodárstvo a šikovní domáci manželský pár ju zrekonštruoval do súčasnej podoby. A je naozaj cítiť, že do toho vložili svoje srdcia.

DSC_0101

Víkendový pobyt nás utvrdil vo výnimočnosti tohto miesta na naše strenutia. Jedinou nevýhodou je vzdialenosť – avšak presvedčili sme sa o tom, že za kvalitou sa oplatí ísť. My ako „organizátori“ sme na miesto cestovali autom asi 4 hodiny. Našli sa však aj účastníci, ktorí dorazili až z východného Slovenska. Zloženie účastníkov bolo teda pestré – od Prahy až po Košice, od mladších až po staršie ročníky, v celkovom počte 24.

Naše taniere ladili s obdobím jesene. Okrem klasiky v podobe cesnaku, cibule, pohánky, pomazánky z ovsa a slnečnice či slnečnicových šúľkov (ktoré dostali prezývku kozí bobek), sme si pochutnali na jablkách, cvikle, mrkve, kvasenej zelenine, orechoch, maku. Za celý pobyt sme spoločnými silami vypili 30 litrov domácej jablčnej šťavy – nepasterizovaného moštu, ktorý nám vlastnoručne vylisoval organizátor Bob Jurečka.

Ako novinku sme do jedálnička zaradili sírnu patlaninu podľa doktorky Budwigovej, pripravenú z domáceho kefíru. A len sa po nej zaprášilo J A Mlsné jazýčky sme uspokojili kokosovými sušienkami a čokoládou vyrobenou z kokosových lupienkov, kakaa a xylitolu.

DSC_0113

A aby sme nezabudli spomenúť všetky pozitíva tejto usadlosti, z kohútikov tečie veľmi chutná voda revitalizovaná Granderovou technológiou, ktorej chuť nám tiež veľmi ulahodila.

Program pobytu bol typický – okrem spoločných raňajok a večerí s diskusiou sme cvičili jogu ráno aj poobede, robili ranné očisty, trávili večer spievaním indických mantier a bhadžanov (pri krbe), absolvovali vychádzky do prírody či saunu.

Na každom z týchto pobytov sa zíde výnimočná skupina ľudí a každý svojou prítomnosťou prispeje k príjemnej atmosfére, ktorá sa vytvorí. Vždy odchádzame obohatení o nové zážitky, skúsenosti, priateľstvá. Ďakujeme všetkým, že svojou prítomnosťou umožnili, aby sa toto stretnutie uskutočnilo a tešíme sa, že budeme mať opäť možnosť sa na Hamernici stretnúť v roku 2016. V dvoch termínoch, ktoré sme predĺžili o jeden deň. Zhodli sme sa, že by sme dokázali na tejto usadlosti stráviť aj celý týždeň. Víkend ušiel ako voda a my si odnášame svoj kúsok inšpirácie do svojich každodenných životov.

Ďalšie fotky z akcie nájdete tu.