Reportáž: Stretnutie priaznivcov prirodzenej rastlinnej stravy v Beskydách 8.-11.10.2015

Stretnutie priaznivcov prirodzenej rastlinnej stravy na chalupe Zlatník má v obci Krásná už niekoľkoročnú tradíciu. Prvýkrát sa uskutočnilo asi pred 8-9 rokmi pod vedením „ostrieľaného“ Jarka Jurečku a každoročne sa opakovalo, niekedy aj viackrát do roka. Minulý rok však bola niť stretnutí pretrhnutá. O to viac sme sa tešili, keď sa nám ju podarilo znovu navliecť a stretnutie zorganizovať s odstupom dvoch rokov.

Predĺžený víkend sme strávili spoločne v skupinke 22 ľudí. Niektorí účastníci boli „stálicami“, iní sa stretnutia zúčastnili po prvýkrát. Napriek tomu sme sa rýchlo naladili na spoločnú vlnu a vytvorili si tak krásnu rodinnú atmosféru. Tú ešte večer umocňoval aj ohník blkotajúci v kozube.

Na stretnutie sme sa začali pripravovať už týždeň vopred, kedy sme pomaly nakupovali potraviny, či napríklad nakladali kvasenú zeleninu. Na chalupu sme dorazili vo štvrtok asi o druhej poobede a postupne začali vykladať natrieskané autá plné voňavého ovocia a zeleninky. Pomaličky sme sa zozbierali na prvú večeru. Po úvodnom slove Roberta Jurečku sme sa pustili do jedenia. Tradične sme začali cibuľou a prečistili si tak slzné kanáliky a všetky možné dutiny 🙂

IMG_20151008_181300

Teóriou a praxou prirodzenej rastlinnej stravy nás previedol Radovan Líška, ktorý má s touto stravou bohaté niekoľkoročné skúsenosti. Práve stretnutie na chalupe Zlatník pred niekoľkými rokmi sa mu stalo „osudným“ – bolo jedným z prvých, ktorého sa pod vedením Jarka Jurečku zúčastnil a doviedlo ho k tomuto spôsobu stravovania.

Následne sme voľne pokračovali večerným posedením v kruhu – satsangom, ktorí na hudobných nástrojoch viedli a doprevádzali manželia a skúsení cvičitelia jogy Janko a Olinka Eliášovci.

Ráno sme začali meditáciou a jogovými očistnými technikami (preplach nosa, výplach žalúdka). Potom sme pokračovali cvičením ásan.

Niektorí z nás sa zišli v kuchyni pri príprave raňajok. Šéfkuchár Radovan musel improvizovať a zmeniť plánované menu, keďže sa mu polámal mlynček. Ale zvládol to na jednotku 🙂

IMG_20151009_063056

IMG_20151009_084716

Keďže nám počasie veľmi neprialo a sprevádzalo nás daždivé počasie, plánovanú túru v piatok ráno na Lysú horu vystriedal individuálny program – saunovali sme sa, spievali sme jogové mantry alebo len tak relaxovali a užívali si sladké ničnerobenie.

Poobede sme pomaličky začali prípravou večere. Po nej nás svojou návštevou na večernom satsangu poctil Jarko Jurečka a pohladil naše duše túžiace po slovách lásky a pravdy. Povedali sme si niečo o emóciách a o tom, ako s nimi pracovať. Nosnou myšlienkou bola téma prijatia toho, čo nám život prináša. Ďalšou potravou pre dušu bol spev mantier a bhadžanov – indických piesní múdrosti. Večerný satsang pokračoval až takmer do polnoci.

Ráno sme si vyskúšali očistnú techniku traták – koncentráciu na plameň sviečky. Sobotné ráno už nepršalo a tak sme po očistách pokračovali cvičením vonku na tráve.

 IMG_20151010_073437

Po raňajkách sme sa vydali na prechádzku. Niektorí si to namierili až na Biely kríž, hoci sa spustil dážď. Iní si spríjemnili čľapotanie v daždi hľadaním muchotrávok a iných húb – duša hubára sa nezaprie ani na stretnutí, kde sa huby nepapajú 🙂

 IMG_20151010_112207

Keď sme sa vrátili uzimení z prechádzky, čakal nás jogový dáta masala čaj z ryžového mlieka. Keďže sme chilli nešetrili, veľmi príjemne nás zahrial a 10 litrov čaju zmizlo ako mávnutím prútika. Na zahriatie sme využili aj saunu.

Chilli sme s radosťou sypali aj do večerných pokrmov a pochutili sme si aj na čerstvých domácich papričkách habanero.

Pokračovali sme jogovým spánkom – jogovou technikou jaganidrou a cvičením. Na večeru znova prišiel Jarko, tentoraz aj s rodinkou, a priatelia z Českého Tešína, ktorí prevádzkujú vegetariánksku reštauráciu.

Večer sa niesol v podobnom duchu ako ten predošlý.

Ako to už býva, posledný deň ubehol veľmi rýchlo – typický ranný program pozostávajúci z meditácie, očíst a cvičenia a posledné raňajky.

Všetkým by sme chceli úprimne z celého srdca poďakovať za ich prítomnosť a za atmosféru, ktorú sme spoločne vytvorili! Veríme, že sa znovu čoskoro stretneme na Zlatníku. Alebo snáď už o mesiac v Orlických horách 🙂

Na záver prinášame postrehy a dojmy zúčastnených.

„Celý víkend bol výborný  strava, cvičenie, atmosféra, ľudia organizujúci aj zúčastnení. Ďakujem  za to, že všetci ste!“

Helenka z Ostravy

„Ahoj, moc děkuji za celý krásný víkend – za dobrotky, inspiraci a přátelskou atmosféru :)“

Dana

Fotky z akcie tu