Čo nás robí ženami?

Milé ženy!

Určite ste si všimli, že ste každý deň iné. Alebo lepšie povedané, každý deň sa cítite inak. Niekedy máte chuť celý deň spať, niekedy bláznivo tancovať a behať, či všetkých vystískať, niekedy je svet gombička, inokedy je to tragédia, niekedy sa s partnerom chcete veľa maznať a objímať, inokedy chcete byť aktívna a udávať tempo, niekedy vypucujete celý byt ľavou zadnou, inokedy je vám jedno, že vám doma vybuchla bomba, niekedy zaparkujete na prvý šup, inokedy sa trafíte presne do stredu dvoch parkovacích miest, niekedy vám to myslí, inokedy skrátka nie…

http://www.cyklickazena.cz/wp-content/uploads/CZ_za_volantem.png

A takto by sme mohli pokračovať ďalej donekonečna. Možno ste si niekedy položili otázku: prečo je tomu tak?

Ak ste si ju položili, ste na správnej ceste. Kto sa pýta, nájde aj odpoveď. A možno ste si ju nepoložili a iba sa čudujete. A obviňujete. A ľutujete, a neznášate, a odsudzujete, posudzujete, skrátka sa NEpríjmate. Bože prečo? Prečo som taká neschopná, nepochopiteľná, negatívna, nevyspytateľná, uletená, výbušná, vzťahovačná….? PREČO?

Milé ženy. Pýtajte sa. Pýtajte sa svojho vnútra a píšte. Zapisujte si všetky svoje postrehy, odpovede, nápady, vnuknutia, sny, myšlienky, pocity, reakcie, emócie.

Píšte si svoj CYKLICKÝ DENNÍČEK.

Sme ženy. A teda prirodzene CYKLICKÉ. Rovnako, ako má rok 4 ročné obdobia, aj my máme vo svojom cykle 4 fázy. Fázu dynamickú (predovulačnú), expresívnu (ovulačnú), kreatívnu (predmenštruačnú) a reflektívnu (menštruačnú).

A tie na nás vplývajú po všetkých stránkach. Buď to prijmeme, pochopíme a využijeme silné stránky každej fázy vo svoj prospech, alebo budeme sami so sebou večne bojovať. Ale boj bude nekonečný.

http://www.cyklickazena.cz/wp-content/uploads/komiks.png

septembrovom čísle Pravého domáceho časopisu sa hlavná téma zaoberala ženskou cyklickosťou. Veľmi ma táto téma oslovila a už v  základných charakteristikách 4 fáz – ako sa vtedy žena cíti, čo je vhodné robiť a nerobiť – som nachádzala samu seba. O niekoľko dní nato sa mi dostala do rúk kniha Mirandy Gray – Rudý měsíc – Jak chápat a používat tvurčí, sexuální a spirituální dary menstruačního cyklu. Začala som si podľa pokynov Mirandy Gray viesť zápisy o svojom cykle, ktoré slúžia na lepšie uvedomenie si a pochopenie vlastného cyklu.

Návod je jednoduchý. Napíšte si dátum a deň cyklu (1. deň je deň, kedy prvý deň krvácate). Napíšte si zhruba, v akej fáze je mesiac. Zapisujte si sny. A zapisujte všetko, čo sa vám zdá podstatné. Ako sa cítite, čo vás baví, nebaví, ako ste na tom zdravotne, na čo máte, nemáte chuť, čo sa týka jedla, sexuality, vzťahov a podobne.

Je zaujímavé, že už v prvých dňoch vedenia záznamov mi začalo svitať. Zrazu som pocítila, že určité veci v určitom období nemusím robiť a určité naopak idú hladko ako po masle. Začala som viac chápať samu seba a tým pádom som bola viac sama sebou.

Zrazu vám začne dochádzať veľa súvislostí. Vydáte sa na cestu sebaobjavovania a sebaprijatia skrz vlastné lono, vlastný cyklus.

Milé ženy. Prajem vám na tejto krásnej poznávacej ceste veľa zdaru a radosti. Som rada, že som sa sama na ňu vydala vydala. Verím, že sa nás na túto cestu vydá viac.

Vráťme svetu dary ženskosti. Vráťme sa samé k sebe.

Eva Oriňáková


Zaujímavé odkazy:

www.cyklickazena.cz

www.zenyzenam.cz

www.zenskecykly.cz