Moja skúsenosť s voľnou menštruáciou

red woman

Už niekoľko rokov som spokojnou užívateľkou menštruačného kalíška.

Keď som zistila, že niečo také existuje, bol to jeden z tých momentov rozžiarenia žiarovky – áno, presne toto je pre mňa, prečo som len k tomu neprišla skôr? K tampónom a klasickým vložkám som si nevedela za dlhé roky používania nájsť pozitívny vzťah a stále som cítila, že musí existovať aj iný prostriedok, s ktorým príjemnejšie prežiť tieto dni.

Naučiť sa manipulovať s kalíškom vyžadovalo trochu trpezlivosti, ale veľmi rýchlo sme sa skamarátili a stal sa pre mňa skvelým a veľmi praktickým spoločníkom v rôznych prostrediach aj pri rôznych aktivitách počas dní krvácania.

Samotný kalíšok mi veľmi pomohol k pozitívnejšiemu vnímaniu vlastného menštruačného cyklu a k prijatiu menštruačnej krvi ako prirodzenej súčasti môjho tela. V celku prekvapivé bolo pre mňa aj zistenie, že menštruačná krv v skutočnosti nemá žiaden zápach – ten vzniká len v spojení s chemickými zložkami v bežných vložkách.

Zrazu zmizol odmietavý postoj k menštruácii, ktorý nám je často vedome alebo nevedome už ako mladým dievčatám vštepovaný. Väčšinou si odnášame informácie o tom, ako je menštruácia nepríjemná, obťažujúca, bolestivá a podobne. Niet sa však čomu čudovať, pretože veľa žien v skutočnosti menštruáciu vníma a prežíva veľmi negatívne. Dôvodom je strata spojenia s vlastným ženským cyklom a celkové popieranie svojej cyklickej povahy. Ženský cyklus, a najmä menštruačné krvácanie ako také, je ešte stále tabu, o ktorom nevieme hovoriť otvorene a nahlas.

S kalíškom bola teda pre mňa menštruácia oveľa príjemnejšia a keď ustali prvé 2 dni najsilnejšieho krvácania, často som aj pozabudla, že vôbec menštruáciu mám.

Nedávno sa ku mne dostala informácia o takzvanej voľnej menštruácii skrze článok Lucky Harnošovej. Ide o to, že počkáte, kým sa krv v maternici nazbiera a potom ju idete vedome vypustiť na toaletu vtedy, kedy potrebujete.

A bol to znova ten moment – áno, toto je pre mňa, tak ono to predsa len ide ešte jednoduchšie!

Tešila som sa, že to pri najbližšej menštruácii skúsim. Keďže som ako fyzioterapeutka a cvičiteľka jogy celý deň v pohybe, nevedela som si popravde predstaviť, ako to v praxi bude fungovať, plánovala som teda zatiaľ „trénovať“ len v domácom prostredí.

Prvý deň krvácania prišiel ráno pred odchodom do práce. Postavila som sama seba pred otázku, či v prvý deň, kedy mám krvácanie najsilnejšie, siahnem po istote kalíška, kde budú v bezpečí aj moje biele pracovné nohavice. Alebo to jednoducho risknem a zostra sa pustím do konfrontácie s voľnou menštruáciou. Cítila som, že ak siahnem po kalíšku, tak možnosť nadobudnúť skúsenosť s niečím novým len budem odkladať.

A tak som vyrazila do sveta „poistená“ látkovou vložkou, náhradnými nohavicami a zásobou látkoviek.

Prvé, čo som si uvedomila bolo, že som bola oveľa viac bdelá a vedomá si prítomnosti. Pozornosť sa automaticky stiahla dovnútra a veľmi starostlivo som sledovala každý svoj pohyb a pocit. Spočiatku som pre istotu odbehla na toaletu častejšie, ako som sa dočítala v rôznych článkoch, kde sa písalo, že stačí ísť krv vypustiť 1x za 2-3 hodiny. Išla som asi 1x za hodinu a vypúšťala som krv pri každej návšteve toalety.

Naozaj to fungovalo! Napriek charakteru práce sa mi v prvý, najsilnejší deň krvácania podarilo v prvej polovici dňa vypustiť všetku krv do toalety. Bolo to pre mňa ohromné zistenie. Dokážem vedome ovládať vypustenie menštruačnej krvi. Neuveriteľne som si túto skúsenosť užívala. Ten pocit voľnosti a slobody. Prečo nás toto nikto neučil od začiatku? Veď je to tak jednoduché a prosté!

Takto to asi robili ženy v minulosti. Dokonca som zistila, že v určitých častiach sveta, napríklad v Indii, to ženy úplne bežne robia aj dnes. Dokážu krásne ovládať prácu so svojim ženským telom. A po študovaní diskusií po internete som sa dočítala, že veľa žien to v skutočnosti úplne prirodzene robí, akurát, že to neoznačujú nijakým špeciálnym názvom ako bezvložková/voľná menštruácia. Prišli na to jednoducho sami, prirodzene. Je úžasné, že sa o tom začína hovoriť verejne a nahlas, pretože túto prirodzenú techniku môžeme ďalej predávať mladým dievčatám hneď od začiatku.

Samozrejme sa mi nepodarilo dobehnúť na toaletu vždy včas, ale napriek tomu som vo veľkej miere obmedzila použitie (látkových) vložiek. Neznamená to, že žiadna vložka nie je potrebná, nejakú tú poistku potrebujete, ak nestihnete ísť včas na toaletu. Výrazne sa však zníži ich spotreba.

Tiež bolo zaujímavou zmenou po dlhom používaní kalíška znova nechať voľne odtekať krv. Uvedomila som si nevýhodu kalíška – keďže zachytáva krv, žena si pri ňom vlastne ani neuvedomuje, kedy krv odteká. Môže tým pádom pozabudnúť, že menštruuje a že je to obdobie, kedy má spomaliť a dopriať si chvíle oddychu. Pre menštruačnú fázu cyklu je prirodzené, že sa žena obracia z vonkajšieho sveta viac do svojho vnútra a uvedomuje si viac spojenie so svojou podstatou. Pri voľnej menštruácii som si uvedomila prehĺbené spojenie so svojim telom a vnútrom. Vyslovene som si tak túto fázu užívala.

Ako ďalšiu výhodu som pocítila, že som nemala žiadne menštruačné bolesti. Vnímala som, ako sa vedomým uvoľňovaním uvoľňujú sťahy maternice. A prekvapila ma ešte jedna vec – krvácanie ustalo po treťom dni, teda oveľa skôr, ako obvykle. Pravdepodobne sa teda telo pri vedomom vylučovaní dokáže zbaviť odlúčenej výstelky maternice skôr.

Kalíšku som určite nedala zbohom a naďalej ho rada budem používať v situáciách, kedy nemôžem odbehnúť na toaletu (napríklad počas kurzov jogy, na cestách a podobne), ale pocítila som čaro voľnej menštruácie a teším sa na ďalšie „trénovanie“.

A ešte tip na záver – pri vypúšťaní krvi pomáha vyplaziť čo najviac jazyk – tento tip je od Ilonky Bittnerovej.

Aké sú vaše skúsenosti? Budem rada, ak sa o ne podelíte. 🙂

P.S. Na Facebooku vznikla aj skupina s názvom „Volná menstruace“.